Ukrajna is elvérezhet Zelenszkij Magyarország és Szlovákia elleni kegyetlen bosszújában
Az ukrán elnök nem is Oroszországnak akart ártani elsősorban.
Szergej Lavrov szerint az EBESZ képviselői nem kísérik kellő figyelemmel az Ukrán Fegyveres Erők nehézfegyvereinek kivonását Kelet-Ukrajnában. Az orosz külügyminiszter arról is beszélt, miután Gérard Larcher francia szenátusi elnökkel tárgyalt, hogy sokan vannak, akik felrúgnák a minszki egyezményt.
Moszkva szerint az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet (EBESZ) megfigyelői nem követik figyelemmel a nehézfegyverzet visszavonását Délkelet-Ukrajnában, ezért Oroszország sürgeti a nemzetközi szervezet vezetőit, utasítsák az ukrajnai missziót a minszki megállapodásokban rögzített kötelezettség végrehajtására.
Erről szerdán beszélt az orosz külügyminiszter, amikor Gérard Larcher francia szenátusi elnökkel tárgyalt Moszkvában. Úgy fogalmazott, hogy a nehézfegyverzet – legalábbis a felkelők általi – visszavonását „nem kíséri az EBESZ-megfigyelők tevékenysége”. Szergej Lavrov emlékeztetett arra, hogy német, francia és ukrán kollégájával kedden Párizsban megegyeztek: nem kell „más elképzelést” kialakítani az ukrajnai rendezési folyamat ellenőrzésére. Hozzátette: „Minszkben pontosan megállapodtunk abban, hogy ezt a szerepet az EBESZ-nek kell ellátnia, a szervezet misszióját ebből a célból meg kell hosszabbítani, meg kell erősíteni személyi állományát, felszerelését, eszközeit és pénzügyi támogatását is”.
A múlt héten Kijev az ENSZ és az Európai Unió békefenntartóinak bevonását kezdeményezte a délkelet-ukrajnai rendezésbe. Az orosz diplomácia vezetője kiemelte, hogy most „nagyon sok függ” az EBESZ által küldött megfigyelők „tisztességes, pártatlan, elfogulatlan hozzállásától”. Azt mondta, hogy az EBESZ-megfigyelőknek „a szárazföldön történteket kell rögzíteniük, hogy ne üljünk fel olyan törekvéseknek, amelyek úgy állítják be a helyzetet, mintha a minszki megállapodásokat máris felrúgták volna”. Lavrov szerint Ukrajna határain kívül és Kijevben sincsenek kevesen, akik felrúgnák az egyezséget, így a tűzszünetet is.
Kijev, a szakadár délkelet-ukrajnai régiók, az EBESZ és Moszkva képviselői a „normandiai négyek” állami vezetőinek hosszas tárgyalásait követően írták alá nemrégiben a tavaly őszi minszki megállapodások végrehajtásáról szóló dokumentumot a fehérorosz fővárosban. Az orosz külügyminiszter alapvető fontosságúnak nevezte az egyezmény részeként meghatározott ukrajnai alkotmányos reform végrehajtását, azon belül is Ukrajna decentralizációját.
Gérard Larcher francia szenátusi elnök ezzel kapcsolatban kifejtette, hogy a „normandiai négyek” – Németország, Franciaország, Ukrajna és Oroszország – parlamentjei hozzájárulhatnának az ukrajnai alkotmányos reform végrehajtásához. Hangsúlyozta, hogy hasznos lehetne, ha az ukrán fél figyelmébe ajánlhatnák, „hogyan értelmezik a decentralizációt Franciaországban”.